Gitar Akorları

Eğer gitar çalmayı tam olarak bilmiyorsanız ve gitar çalma konusunda yeniyseniz, ilk öğrenmeniz gereken kolay ve çalması basit akorlardır. Akorlar gitar çalmanın temelidir. Bu akorların bir kaçını bilmek öğrenmek bile uzun bir yol alacaktır. Eğer bu işi severek ve isteyerek yapabilirseniz rahat bir şekilde gitar akorlarını öğrenmeye başlayabilirsiniz.

Gitar tarihçesi ile alakalı aslında bir sürü varsayımdan söz edebiliriz. Ankarada bulunan Anadolu Medeniyetleri Müzesi’nde bulunan Hitit’lere ve Asur’lara ait tarihi kabartmalarda gitara benzeyen telli çalgıların varlığı bir görünüyor. Gitarın önce İranlılar yoluyla Arap dünyasına, Arapların İspanya fethinden sonrada Avrupa2ya geçtiği yaygın olarak söylenmektedir.

Gitar tarihçesinden sonra gitar çalarken kullandığımız gitar akorlarından bahsedebiliriz. Gitar akorları en az 3 sesin bir araya gelerek oluşturduğu bir ses topluluğudur. Gitar akorları, bir şarkının müziğini ritim ve arpej şeklinde çalabilmemiz için kullanılmaktadır. İngilizcede gitar akorları “guitar chords” olarak isimlendirilmektedir. Gitar akorları notalarda olduğu gibi harfler şeklinde gösterilmektedir. Bu arada her enstrüman ile akor çalınamaz. Akor çalınabilen müzik aletleri denince akla ilk gelen gitar ve piyanodur.

Gitar daha çok batı müziğinde kullanılmaktadır. Artık günümüzde her medeniyette kullanılsada biz örneklerimizi Batı müzikleri üzerinden açıklamaya devam edeceğiz. Batı müziğinde iki çeşit akor vardır. Bunlar; Majör ve Minör.

Akorlarda kullandığımız harfler eğer tek başınaysa yani “C” olarak gösteriliyorsa bu Do Majör anlamına gelmektedir. Bu akora Do Majör diyeceğiz. Eğer akor harfinin yanında “Cm” diye bir kullanım varsa buda Do Minör anlamına gelmektedir. Do Majör ile Do Minör arasında ses farkı olduğu için eller üzerinde de farklı basış şekilleri bulunmaktadır.

Aşağıdaki gitar akorları sizlerin hızlı bir şekilde öğrenebileceği türden gitar akorlarıdır.

Gitar Akor görselleri

Yorumlar kapatıldı.

Popüler Yeni Eklenen Rasgele